Vaj Ulliri Ekstra i Virgjėr,
Organik i Cilėsisė sė Lartė

Fabrika "MUSAI Olive Oil" sh. P. k. e Vajit tė Ullirit e ushtron kėtė aktivitet qė nga viti 1995. Nė qendėr tė vėmendjes sonė ka qenė gjithmonė garantimi dhe ruajtja e cilėsisė sė lartė tė prodhimit, gjė qė ka bėrė qė kjo fabrikė tė renditet si njė nga prodhuesit mė tė mirė Vajit tė Ullirit. Jemi krenarė pėr ēfarė kemi arritur, por natyrisht tė mobilizuar pėr tė ecur pėrpara.

KOMPANIA

MUSAI Olive Oil sh. p. k. ėshtė njė nga prodhuesit e vajit cilėsor tė ullirit nė vend qė prej vitit 1995. Fabrika drejtohet nga z. Vesaf Musai dhe ndodhet nė fshatin Skrofotinė tė rrethit tė Vlorės. Vaji ynė i ullirit ėshtė certifikuar “ORGANIK” nga ICEA (ISTITUTO PER LA CERTIFICAZIONE ETICA E AMBIENTALE/Instituti pėr Certifikimin Etik dhe Ambiental). Fabrika jonė prodhon vaj vetėm nga ullinj tė zonės sė Vlorės, tė rritur dhe kutivuar nė mėnyrė organike dhe njė nga rajonet mė tė pasur nė vend me ullinj dhe i famshėm pėr praninė dhe kultivimin e varietetit autokton “KALINJOT”, unik pėr cilėsitė e pakrahasueshme e tė pakonkurrueshme tė vajit.

Kompania jonė ka investuar vazhdimisht nė drejtim tė pėrmirėsimit dhe pefeksionimit tė teknologjisė sė pėrpunimit, me synim arritjen e standardeve mė tė larta cilėsore tė prodhimit, falė edhe pajisjeve teknologjike cilėsore “Alfalaval” tė instaluara nė fabrikė.

Aktualisht, kapaciteti ynė prodhues ėshtė 300 – 400 ton/sezon (Tetor – Dhjetor) ndėrsa kapaciteti magazinues arrin nė nivelet e 50 000 – 70 000 litra/vit. Ruajtja e vajit nė fabrikėn tonė kryhet nė kushte shumė tė mira, nė ambjente tė freskėt, tė ventiluar mirė dhe nė ēisterna ēeliku tė pandryshkshėm (Inoxidable)dhe i ēertifikuar nė burim si i pėrshtatshėm pėr ruajtjen e produkteve ushqimore.

Kompania ėshtė antare e Shoqatės Kombėtare tė Prodhuesve tė Produkteve Organike, e Shoqatės Kombėtare tė Prodhuesve tė Vajit tė Ullirit si dhe bashkėpunon nė mėnyrė aktive me shoqatat e tjera tė biznesit dhe organizata apo projekte donatore nė vend, si BE, USAID, Swiss Cooperation, Cooperazione Italiana, GIZ, etj. gjė qė i ka dhėnė mundėsi tė jetė e pėrfshirė nė njė proces tė pandalshėm tė tė musuarit dhe pėrmirėsimit tė vazhdueshėm tė cilėsisė sė prodhimit.


 

© Copyright Musai Olive Oil 2006 - 2018